Poradnik: Jak dbać o swój rower.

Często bywa tak że ludzie po zakupie sprzętu nie zwracają uwagi na jego stan techniczny półki nie wystąpi jakaś poważniejsza usterka. Tak samo bywa z rowerem który jest bardzo eksploatowany podczas codziennej jazdy albo nawet okazyjnej po ścieżkach leśnych czy też górskich. Awarie występują w nim tak jak w każdym innym sprzęcie czy na przykład aucie ale można zmniejszyć ryzyko ich występowania albo być przygotowanym gdy zdarzy się jakaś mniejsza usterka w trasie którą z pewnymi narzędziami oraz wiedzą można bez problemu naprawić.

Mycie

Rower przede wszystkim myjemy szczoteczką czy też ścierką, staramy się myć zimną wodą ponieważ pod wpływem temperatury smar który znajduje się na rowerze może ulec zniszczeniu. Ze swojej strony polecam też przed czyszczeniem roweru ściągnąć koła wtedy dokładniej można umyć całość. Nie należy myć swojego roweru wodą pod ciśnieniem ponieważ może ona powodować rdzewienie, zalecam płukanie roweru na przykład gąbką.

Łańcuch

Raz na jakiś czas należy sprawdzić stan łańcucha, czy nadaje się jeszcze do jazdy czy też nie. Należy też nakładać na niego smar i starać się żeby nie znajdowały się na nim zabrudzenia. Pamiętajmy że łańcuch też się zużywa tak więc starajmy się wymieniać go gdy widzimy że już jest w złym stanie. W trasy zalecam zabierać ze sobą specjalne narzędzia do naprawy łańcucha.

Hamulce

Jak wiadomo nie od dziś hamulce się ścierają, sytuacja podobna jak z łańcuchem należy sprawdzać klocki hamulcowe czy nie są zbytnio starte, gdy klocki już są w połowie starte należy wymienić je na nowe. Pamiętajmy że dobrze uregulowane hamulce nie powinny dotykać łapek kierownicy  tak więc warto poświęcić trochę czasu przy regulowaniu linek hamulcowych.

Koła

Tak jak każda część w rowerze też się zużywa. Z kołami jest prościej należy dbać o to żeby były dobrze założone (np. po myciu). Najlepszym sposobem na zakładanie kół jest postawienie go do góry kołami na ziemi ułatwi nam to prawidłowe ułożenie koła w widelcach. Należy sprawdzać także stan opon czy nie są zbytnio poszarpane ponieważ może spowodować to przebicie dętki podczas jazdy. W trasy zalecam zabierać ze sobą zestaw do sklejania dętki oraz podręczną pompkę.

 

Podsumowując…

Warto dbać o swój rower. Przynajmniej raz na kilka wyjazdów w trasy sprawdzać jego stan techniczny obmyć zapobiegnie to wielu niepotrzebnym sytuacją które mogą popsuć nam miłą wyprawę. Gwarantuje że jeżeli będziecie się stosować do tych czterech prostych punktów zminimalizuje to ryzyko wystąpienia usterek. Tak więc sprawdźcie jak wygląda stan waszych dwukołowców i w drogę.

https://iwobike.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *