Jak dbać o biżuterię? – kilka prostych porad

Każdy z nas chciałby cieszyć się blaskiem swojej biżuterii przez jak najdłuższy czas. Niestety niektóre przyzwyczajenia mogą spowodować, że już po krótkim czasie użytkowania pojawiają się na niej wyraźne ślady zużycia, które niekorzystnie wpłyną na jej wygląd oraz wartość. Jednak stosując się do kilku prostych zasad możemy zdecydowanie spowolnić proces zużywanie się naszych błyskotek. Jak dbać o biżuterię?

Przechowywanie

Biżuteria jest wrażliwa na wilgoć, a także różne substancje chemiczne i perfumy. Z tego powodu nie powinno się trzymać jej w łazience, ponieważ panujące tam warunki przyspieszają jej degradację. Dobrze znaleźć dla niej specjalne miejsce, które powinno być przede wszystkim suche i zacienione. Przechowywanie biżuterii w torebce również nie jest wskazane. Ma wtedy ona kontakt z pozostałymi noszonymi przedmiotami, co szybko spowoduje jej zarysowanie.

Noszenie

Zakładając biżuterię róbmy to mając czystą skórę. Wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, perfumy oraz kosmetyki z pewnością nie będą miały pozytywnego wpływu na żaden z materiałów stosowanych w jubilerstwie. Jeśli chcemy użyć np. kremu lub balsamu do rąk, zacznijmy od ściągnięcia biżuterii. Podobnie przy zakładaniu ubrań – bardzo łatwo jest zahaczyć o wystające elementy pierścionka, czy bransoletki, jednocześnie uszkadzając błyskotki oraz ubranie.

Bądź ostrożny!

Pamiętaj aby zdejmować biżuterię przed snem. Pozwoli to uniknąć uszkodzeń spowodowanych przypadkowymi i niekontrolowanymi ruchami. Wiele codziennych czynności ma również negatywny wpływ: kąpiel, prace porządkowe, takie jak np. mycie naczyń lub pranie. Również ostre słońce jest szkodliwe dla wielu materiałów stosowanych w jubilerstwie – może powodować blaknięcie, ciemnienie lub utratę połysku np. srebra lub złota.

Czyszczenie

Nie wszystkich szkodliwych czynników jesteśmy w stanie uniknąć. Biżuteria cały czas ma kontakt z naszym ciałem, a jednocześnie z potem. Warto mieć zawsze pod ręką miękką ściereczkę i po całym dniu użytkowania naszych błyskotek przetrzeć je tuż po zdjęciu. To bardzo prosta i niewymagająca wiele czasu czynność, która wykonywana regularnie z pewnością przyniesie efekty widoczne gołym okiem oraz sprawi, że każdy z naszych kamieni, czy to diament, czy brylant, będzie błyszczał przez wiele lat.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *