Historia diamentów – pochodzenie, wydobycie i właściwości

Historia diamentów zaczęła się już wiele lat temu.  Nazwa wywodzi się od starogreckiego słowa „adamas” (łac. diamentum) czyli „niepokonany, niezniszczalny”. Nawiązuje to do wyjątkowości tego minerału. Jest najtwardszą znaną substancją z występujących na ziemi. Nie wiadomo gdzie i kiedy diamenty zostały po raz pierwszy znalezione czy  kiedy okrzyknięto je cennym kamieniem. Naukowcy są natomiast zgodni  co do tego, że wszystkie diamenty, począwszy od czasów starożytnych aż do XVIII wieku pochodziły z kontynentu indyjskiego.

Na przełomie IV i III w. p.n.e.  powstała pierwsza rozprawa o kamieniach szlachetnych, i o diamentach napisana przez indyjskiego filozofa i polityka Kantilja. W IV wieku p.n.e. również Arystoteles w Księdze Kamieni pisał: „…żaden kamień nie posiada nad nim władzy poza ołowiem”. W I wieku naszej ery diament był już kamieniem powszechnie znanym i wysoko cenionym.

Lecznicze właściwości

Diamentom od zawsze przypisywano właściwości lecznicze. Staroindyjska medycyna zalecała diamentowy popiół jako lekarstwo na schorzenia takie jak: trąd, anemia, suchoty. Profilaktyczne przyjmowanie popiołu diamentowego miało wpływać na wygląd cery, siłę, energię, długowieczność, radość a nawet urodę.

Duży wkład w promocje diamentów miała Marilyn Monroe. To ona śpiewała, ze diamenty są najlepszymi przyjaciółmi kobiet. Elizabeth Taylor uwielbia diamenty. Napisała książkę na temat swojej biżuterii „My Love Affair with Jewellery”.


Diamenty wciąż nie tracą popularności. Wymyślane są nadal nowe ich zastosowania. Producenci kosmetyków co jakiś czas zaskakują nas „nowinkami”. Ostatnim hitem jest lakier do paznokci z wykorzystaniem diamentów. Jest to dość specyficzna biżuteria. Na taki manikiur zdecydowały się już m.in. Jennifer Lopez i Kelly Osbourne.

 Wydobycie diamentów

Obecnie blisko 50 proc. światowego wydobycia pochodzi z południowej części Afryki, z samej z Botswany – wydobywanych jest ponad 23 mln karatów kamieni wartych w sumie 3 mld dol. Światowe roczne wydobycie tych szlachetnych kamieni to około czyli 26 ton (130 mln karatów). Jak wynika z danych Światowej Rady Diamentów rynek „surowych” diamentów szacuje się na 16 mld dol. Jest to już detaliczny rynek obrobionych kamieni jubilerskich, czyli brylantów sięga 72 mld dol. rocznie, a historia diamentów wciąż tworzy się na naszych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *