Do czego wykorzystuje się diamenty w przemyśle?

Do czego wykorzystuje się diamenty w przemyśle?

Kluczową właściwością diamentu pod względem fizycznym jest jego wytrzymałość. Uznaje się go bowiem za najtwardszy materiał jaki można spotkać na ziemi ( istnieją co prawdą twardsze ale to diament jest w miarę często spotykany ). Większości z nas kojarzy się jednak z pięknem i utożsamiamy go z ozdobami biżuteryjnymi. Jego zastosowanie w jubilerstwie jest raczej znane. W związku z tym w poniższej publikacji skupimy się na odpowiedzi na pytanie do czego wykorzystuje się diamenty w przemyśle.

Do czego wykorzystuje się diamenty w przemyśle
Do czego wykorzystuje się diamenty w przemyśle

Zacznijmy od podstaw czyli tego iż diament to po prostu jedna z sześciu odmian alotropowych węgla. Posiada bardzo wysoką temperaturę topnienia – około 3500 stopni Celsjusza. Pomimo swojej twardości jest niestety bardzo kruchy. Aby dany kryształ można było nazwać diamentem musi on spełnić szereg wytycznych. Autentyczność diamentu potwierdzają zatem sprawdzone laboratoria gemmologiczne takie jak – http://www.pollabo.pl/

Wróćmy jednak do zastosowań diamentu w przemyśle. Otóż najpowszechniej jest on używany w kamieniarstwie. Wykorzystuje się go do produkcji pił i wierteł. Służy też jako materiał dodawany do urządzeń które mają służyć do obróbki drewna i szkła.

Dla przykładu piła diamentowa musi posiadać konstrukcje która zapewni precyzyjną obróbkę kamienia. Jedynie diament jest w stanie poradzić sobie z twardymi materiałami takimi jak kamień. Analogiczna sytuacja ma miejsce z wiertłami diamentowymi które są w stanie przebić się przez marmur czy też granit.

Narzędzia diamentowe wykorzystuje się też do różnorakich prac związanych z polerowaniem i ścieraniem. Warto tutaj wspomnieć chociażby o szczotkach diamentowych których używa się do wizualnego postarzania kamieni.

Diament znajduje swoje zastosowanie również w medycynie. Wytwarza się przy jego pomocy bardzo dużą liczbę przyrządów chirurgicznych czy też chociażby wierteł dentystycznych. Stosuje się go przeważnie tam gdzie składowe elementy muszą odznaczać się bardzo dobrą wytrzymałością oraz twardością.

Mało osób o tym wie, ale diamenty wykorzystuje się również do produkcji detergentów. Według badań cząsteczki diamentów radzą sobie znakomicie z usuwaniem tłustych plam. Dlatego znajdują zastosowanie w proszkach do prania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *