Do czego wykorzystuje się diamenty w przemyśle?

Do czego wykorzystuje się diamenty w przemyśle?

Diament oprócz swojej dekoracyjnej funkcji ma też całą gamę właściwości które sprawiają, że okazuje się on przydatny w różnorakich zastosowaniach. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest w głównej mierze fakt, że diament jest niezwykle twardym materiałem. Oprócz tego jest też niezwykle trudno topliwy. Wytrzymuje temperatury sięgające ponad tysiąc stopni Celsjusza. Wszystko to sprawia, że znajduje on zastosowanie w przemyśle czy też medycynie. W poniższym artykule skupimy się zatem na wyszczególnieniu do czego wykorzystuje się diamenty w przemyśle.

Do czego wykorzystuje się diamenty w przemyśle
Do czego wykorzystuje się diamenty w przemyśle

Zacznijmy od tego, że diamenty są bardzo często wykorzystywane jako narzędzie służące do cięcia różnego rodzaju przedmiotów. Począwszy od drewna i szkła aż na twardym kamieniu kończąc. To właśnie w tym ostatnim przypadku okazują się one być naprawdę przydatne. Praktycznie żaden zakład zajmujący się obróbką kamienia nie mógłby prawidłowo funkcjonować bez narzędzi wykonanych z diamentu. Najbardziej istotne narzędzia wykorzystujące diamentowe elementy to piły, frezarki oraz wiertła.

Dla przykładu wiertło diamentowe jest w stanie dzięki swojej konstrukcji poradzić sobie z betonem, marmurem czy też granitem. Oprócz tego narzędzia diamentowe to też sprzęt który służy do polerowania i ścierania różnych powierzchni. Dodatkowo w przypadku kamieniarstwa stosuje się też wałki diamentowe, poprzez użycie których można stworzyć żłobienia czy też zaokrąglenia w kamieniu.

Diament wykorzystywany jest również w medycynie. Stosuje się go do produkcji różnorakich przyrządów chirurgicznych oraz wierteł dentystycznych. Oprócz tego diament wykorzystywany jest także w pewnych urządzeniach pomiarowych jak i naukowych. Najczęściej znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie urządzenia muszą odznaczać się niezwykłą wytrzymałością oraz twardością.

Innym nieco mniej oczywistym wykorzystaniem diamentów jest dodawanie ich do detergentów. Najnowsze badania jasno wskazują, że dodanie cząstek diamentu do detergentów jest w stanie znacząco pomóc w usuwaniu tłustych plam. Znajdziemy zatem diamenty w niektórych proszkach do prania czy też płynach czyszczących.

Jak zatem widzicie, diament ma bardzo szerokie zastosowanie i okazuje się niezwykle przydatny zarówno w jubilerstwie jak i przemyśle oraz medycynie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *