Do czego wykorzystuje się beton architektoniczny?

Do czego wykorzystuje się beton architektoniczny?

Przez wzgląd na swoją wytrzymałość oraz bardzo duże możliwości tworzenia form beton stał się jednym z bardziej powszechnych materiałów w budownictwie. Jego zalety wykorzystywali bowiem już starożytni podczas konstrukcji mostów czy też akweduktów. Przez setki lat doceniano głównie zalety techniczne betonu nie przywiązując zbytniej wagi do jego estetyki. To jednak z czasem się zmieniło i obecnie beton traktowany jest również jako środek artystycznego  czy też dekoracyjnego wyrazu. Szczególnie jeżeli chodzi o beton architektoniczny. W związku z tym w poniższym artykule podpowiemy wam do czego wykorzystuje się beton architektoniczny.

Do czego wykorzystuje się beton architektoniczny
Do czego wykorzystuje się beton architektoniczny

Zacznijmy zatem od zdefiniowania tego czym tak dokładnie jest beton architektoniczny. Beton ten znany jest również pod nazwą betonu fasadowego, elewacyjnego czy też strukturalnego. Beton ten to nic innego jak architektoniczna mieszanka, której głównym celem jest eksponowanie danego elementu konstrukcji, który nie jest niczym przykryty. W zależności od efektu jaki chcemy osiągnąć trzeba zwrócić uwagę na takie cechy betonu architektonicznego jak porowatość elementu betonowego, ilość przebarwień, rodzaj jego faktury czy też ilość ściągów w deskowaniu.

Gdzie zatem stosowany jest beton architektoniczny? Otóż nowoczesne betony architektoniczne coraz częściej pojawiają się we wnętrzach budynków. Moda na mieszkania wykończone w stylu industrialnym sprawiła, że elementy wykonane z betonu architektonicznego zyskują na coraz to większym znaczeniu. Na ich korzyść przemawia nie tylko unikalny wygląd ale też bardzo duża trwałość i łatwość utrzymania w czystości.

A jakie elementy konkretnie tworzy się z betonu? Otóż beton architektoniczny można z powodzeniem wykorzystać do stworzenia stropów, ścian czy też podłogi. Bardzo dobrze sprawdzi się też jako materiał budulcowy drobnych elementów wystroju.

Za jego pomocą można wykonać takie elementy jak zabudowę wanny lub brodzika czy też blaty kuchenne. Oprócz tego z betonu architektonicznego można także wykonać domowy kominek.

Elementy wykonane z betonu architektonicznego wnoszą do danego wnętrza dużo świeżości i nadają wyjątkowego uroku.
Beton architektoniczny można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, na elewacjach, schodach, również w środowisku agresywnym chemicznie (np. na stacjach paliw) oraz w środowisku narażonym na działanie wody z solą (np. tereny nadmorskie i elewacje mostów drogowych).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *