Czym są bonie i jakie mają zastosowanie

Czym są bonie i jakie mają zastosowanie

Piękna elewacja budynku jeszcze do niedawana nie miała tak wielkiego znaczenia. Czasy się jednak zmieniają i właściciele domostw przywiązują coraz to więcej uwagi do tego jak prezentują się ich mieszkania z zewnątrz. Znakomicie do poprawienia odbioru wizualnego danego domu nadają się bonie. Czym są bonie i jakie mają zastosowanie postaramy się dokładnie wyjaśnić w poniższym artykule.

 

Czym są bonie i jakie mają zastosowanie
Czym są bonie i jakie mają zastosowanie

Zacznijmy zatem od tego, że bonie to nic innego jak metoda dekoracyjna polegająca na podzieleniu powierzchni elewacji na mniejsze obszary. Celem takiego działania jest oczywiście poprawienie estetyki danego domostwa.

Technika boniowania znana jest od bardzo dawna. Pierwszy raz użyto jej już w starożytnym Rzymie. Przez następne wieki technika ta jednak popadła w zapomnienie i powróciła w Europie dopiero w okolicach XII wieku gdzie spotkać ją można było w zamożnych rezydencjach szlacheckich. Pod koniec XIX wieku rozpowszechniła się nieco bardziej i można było ją spotkać również w domach mieszczan. Boniowane były głównie fronty miejskich kamienic.

W dawnych czasach bonie wytwarzano z kamienia. Potem dopiero stanowiły wyżłobienia w tynku. Zarówno wtedy jak i teraz za pomocą boni zdobiono zarówno całe elewacje jak i wyłącznie ich fragmenty takie jak ściany czy filary.

Jak wygląda współczesne zastosowanie boni?

W obecnych czasach bonie najczęściej wykorzystywane są do wprowadzenia urozmaicenia wyglądu budynków mieszkalnych. Dają one możliwość dodania podziałów architektonicznych czy też wprowadzenia drobnych detali. Mimo, że boniowanie może kojarzyć się wyłącznie z klasycznym budownictwem nic nie stoi na przeszkodzie aby za jej pomocą ozdobić nowoczesne domostwa. Bonie mają bowiem tą cechę, że bez problemu komponują się z nowoczesną architekturą która wykorzystuje elementy ze stali, szkła czy też kamienia. Wykorzystanie potencjału jaki drzemie w bojowaniu daje szansę na uzyskanie interesujących rzeźbień ścian.

Za pomocą boni można podzielić ścianę na pionowe lub też poziome pasy. Rowki boniowania mogą jednak tworzyć też drobniejsze elementy które przypominać będą kamienie czy też płyciny. W zależności od głębokości boniowania oraz ich szerokości uzyskać można zróżnicowane efekty końcowe. Najczęściej za pomocą boniowania można nadać budynkowi mieszkalnemu solidności oraz elegancji.

Jeżeli zatem szukają Państwo sposobu na poprawienie wyglądu elewacji domu to bonie elewacyjne – perfectstyr.pl będą znakomitym wyborem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *