Czy ogrzewanie podłogowe może zastąpić tradycyjne grzejniki?

Czy ogrzewanie podłogowe może zastąpić tradycyjne grzejniki? Sposobów na ogrzewanie domu czy też mieszkania jest bardzo dużo. Coraz częściej spotkać można się z instalowaniem w budynkach ogrzewania podłogowego. Czy jednak ogrzewanie podłogowe może zastąpić tradycyjne grzejniki? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie poniżej.

ogrzewanie podłogowe
ogrzewanie podłogowe

Zacznijmy od tego, że grzejniki i ogrzewanie podłogowe różnią się sposobem emisji ciepła. W przypadku grzejników dochodzi do zjawiska konwekcji czyli ogrzania powietrza które następnie przemieszcza się po danym pomieszczeniu. Natomiast ogrzewanie podłogowe opiera się na rozprowadzeniu ciepła od dołu. Przy podłodze panuje wyższa temperatura niż w rejonach sufitu.

Przyjrzyjmy się zatem zaletom ogrzewania podłogowego. Jest ono na pewno bardzo estetyczne. Dla osób którym przeszkadza dodatkowy element na ścianach w postaci grzejników ogrzewanie podłogowe może się bardzo podobać. Chociaż obecnie grzejniki dekoracyjne, które w swojej ofercie ma sklep z grzejnikami – dudik.pl na pewno mogą stanowić bardzo dobry element aranżacji wnętrza. Zaletą ogrzewania podłogowego może być też powiększenie się przestrzeni przy ścianach w danym pomieszczeniu. Może się to okazać dosyć korzystne w przypadku ciasnych korytarzy lub małych łazienek.

Nagrzana podłogo utrzymuje również dużo dłużej swoją temperaturę. Efekt ciepła nie znika zatem tak szybko jak w przypadku tradycyjnych grzejników. Nawet po wyłączeniu ogrzewania nie zmarzniemy zatem od razu.

Ogrzewanie podłogowe jest też korzystne dla alergików. Nie powoduje ono bowiem ruchu powietrza w pomieszczeniu a przez to ogranicza możliwość rozprzestrzeniania się różnego rodzaju pyłków.

Nie ma jednak róży bez kolców i ogrzewanie podłogowe ma też swoje wady. Pierwszą jest dużo wyższy koszt instalacji oraz ograniczenia w sposobie wykończenia podłogi. Nie trzeba jednak ograniczać się wyłącznie do płytek. Panele czy wykładzina również wchodzą w grę ale muszą być w specjalnej wersji, dopasowanej do ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie podłogowe uniemożliwi nam wybór parkietu jako sposobu wykończenia posadzki.

W związku z tym naszym zdaniem ogrzewanie podłogowe powinno stanowić uzupełnienie tradycyjnego ogrzewania kaloryferami. Łącząc te dwie metody jesteśmy bowiem w stanie osiągnąć najlepsze rezultaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *