Czy domena w jakiej zarejestrowany jest sklep www ma znaczenie?

Czy domena w jakiej zarejestrowany jest sklep www ma znaczenie?

Jeżeli dopiero zastanawiacie się nad założeniem sklepu internetowego to czeka was z całą pewnością trudna decyzja na temat nazwy sklepu jak i domeny na jakiej znajdzie się dana witryna. Wybierając wśród wielu nazw domen trzeba podjąć też decyzję dotyczącą końcówki danej domeny. W tym artykule postaramy się zastanowić nad tym czy domena w jakiej zarejestrowany jest sklep www ma znaczenie.

domeny internetowe
domeny internetowe

W końcu dany sklep może zostać postawiony na domenie ,,mojafirma.pl”, ,,mojafirma.com” czy też na przykład ,,mojafirma.de”. Każda z wersji takiej domeny wiąże się z zupełnie innymi kosztami w przypadku rejestracji jak i przedłużenia ważności domeny. Najbardziej kosztową będzie opcja z końcówką ,,com” gdyż to ona jest najczęściej wykorzystywana na całym świecie. Widzimy więc, że domeny internetowo są zróżnicowane cenowo w zależności od ich końcówki. Ma to jednak wpływ na to czy użytkownicy będą w stanie szybko zapamiętać nazwę adresu strony www czy też z przyzwyczajenia wejdą na stronę z końcówką która wydaje się im być tą właściwą dla danej domeny.

Końcówki domeny internetowej mają też swoje zastosowanie jeżeli nazwa sklepu ma być swoistą grą słowną. Obecnie większość atrakcyjnych domen internetowych jest już zajęta ale dobrze dobierając końcówki domeny możemy w całkiem prosty sposób stać się posiadaczem atrakcyjnego adresu internetowego. Na przykład domena ,,opony.pl” jest już od dawna zajęta ale można spróbować zarejestrować domenę ,,opo.na”. Oczywiście nie wszystkim taka gra słów może odpowiadać stanowi jednak ciekawą alternatywę dla utartych już i schematycznych nazw.

Ponadto trzeba mieć świadomość, że końcówki domen świadczą również o kraju z jakiego teoretycznie ona pochodzi. Końcówka -pl to oczywiście Polska a  -de odpowiada Niemcom. Ponadto końcówka domeny może świadczyć o tym czy dana strona należy do rządowej organizacji ( ma wtedy końcówkę .gov ) czy też posiada aspekt edukacyjny ( końcówka .edu ).

Zastanówmy się czy końcówka domeny będzie miała przełożenie na samo pozycjonowanie strony www. Według wszystkich dostępnych informacji końcówka domeny nie ma żadnego bezpośredniego wpływu na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Wybór końcówki domeny ma zatem tylko wpływ pod względem łatwości zapamiętania jej przez potencjalnych klientów i tym samym lepszego rozpoznawania danej marki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *