Co oznaczają certyfikaty umieszczone na zabawkach dla dzieci?

Co oznaczają certyfikaty umieszczone na zabawkach dla dzieci?

Wybierając zabawkę dla dziecka chcemy aby nie tylko sprawiała ona maluchowi radość ale również posiadała jakiś aspekt dydaktyczny. Oprócz tego zabawka nie może stanowić dla dziecka zagrożenia. Aby mieć pewność, że tak jest w istocie należy zwracać baczną uwagę na oznaczenia danej zabawki. W związku z tym w poniższym artykule omówimy dla was co oznaczają certyfikaty umieszczone na zabawkach dla dzieci.

Co oznaczają certyfikaty umieszczone na zabawkach dla dzieci?
Co oznaczają certyfikaty umieszczone na zabawkach dla dzieci?

Zacznijmy od tego, że w przypadku zabawek dziecięcych wyróżniamy certyfikaty obowiązkowe jak i dodatkowe. Jak sama nazwa wskazuje te pierwsze muszą znaleźć się na zabawce aby została dopuszczona do użytku natomiast te drugie stanowią dobrowolną wolę producenta.

Pierwszym z omawianych znaków jest CE . Należy on do grupy znaków obowiązkowych i musi znaleźć się na zabawce aby została uznana za bezpieczną. Znak ten jasno sygnalizuje, że dany produkt spełnił warunki i wymagania dotyczące przygotowania danego wyrobu. Dodatkowo oznaczenie takie powinno być dobrze widoczne i na opakowaniu musi mieć przynajmniej pięć milimetrów wysokości.

Oprócz tego na produktach spotkać można też dodatkowe certyfikaty. Jednym z nich jest na przykład EN71. Chodzi tutaj o normę europejską która jest stawiana zabawkom. Aby produkt mógł być sprzedawany na terenie krajów Unii Europejskiej musi spełniać tą normę.

Innym certyfikatem jest ten o nazwie Safe Toys. Jest to jeden z certyfikatów który uzyskać można wyłącznie w niezależnym Instytucie ds. Testów i Certyfikatów. Jego uzyskanie to jasny sygnał że dana zabawka jest w pełni bezpieczna i dopasowana do wieku dziecku dla jakiego została przygotowana. Spełnia też wymagania jakościowe odnośnie materiałów z jakich wykonano zabawkę.

Kolejnym certyfikatem wartym omówienia jest TUV. Jest to też certyfikat nadawany przez niezależne laboratoria. Jego uzyskanie potwierdza, że substancje z jakich powstała zabawka są w pełni bezpieczne dla dziecka.

Certyfikatem na który powinniśmy zwracać baczną uwagę jest Certyfikat instytutu Matki i dziecka. Jak sama nazwa wskazuje jest to certyfikat wydawany przez wspomnianą organizację i stanowi potwierdzenie wysokiej jakości zabawki oraz jej realnej przydatności dla dziecka i jego dobrego rozwoju.

 

Na zabawkach można spotkać jeszcze takie oznaczenia jak na przykład Fair Trade. Ten certyfikat świadczy, że zabawka została wyprodukowana w warunkach które odznaczały się poszanowaniem pracy i uczciwym wynagrodzeniem.

Jeżeli zatem szukają Państwo sprawdzonych zabawek które posiadają wspomniane przez nas certyfikaty to najlepiej będzie sprawdzić ofertę renomowanych sklepów takich jak – https://malectoys.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *