Biżuteria i jej krótka historia

biżuteria

Jak wiadomo biżuteria w obecnych czasach jest bardzo popularna, często widzimy ludzi którzy naszą ją na ulicach na co dzień, jednak biżuteria ma swoja unikalną historię która dziś przedstawię.

Najstarsze znaleziska

Zacznijmy od znaleziska w jaskini Blombos w Republice Południowej Afryki, znajdowały się tam koraliki które mają ponad 75 tysięcy lat. Jest to bardzo długi okres czasu, a tak zaczęła się historia biżuterii. Archeolodzy stwierdzili na podstawie swoich badań, że ulubionym kruszcem było złoto, do którego idealnie pasowały kolorowe szkiełka i kamienie półszlachetne. Przede wszystkim dodatki te były noszone przez najbogatszych mieszkańców Egiptu, była to oznaka władzy i statusu społecznego.

Ozdoby w różnych czasach

Jednak nie tylko Egipt słynął z dodatków, równie dobrze z techniką produkcji biżuterii radzili sobie w starożytnej Mezopotamii. W tamtych okolicach archeolodzy znajdują do teraz wiele biżuterii z tamtego okresu, bransoletki czy też naszyjniki wykonane ze złota czy srebra. Oczywiście rzemieślnicy z Mezopotamii znali również techniki emalii, granulacji filigranu oiraz grawerowania

Oczywiście dodatki używane w tych okresach różniła się od tej którą spotkamy dziś, jednak technika produkcji rozwijała się przez długi czas, również popularniejsza stała się ona w średniowieczu, jednak nawet rzymianie oraz grecy uwielbiali takie ozdoby. Obecnie popularnością cieszy się biżuteria z diamentem z certyfikacją diamentu. Dziś biżuteria gości w naszym życiu na co dzień, dla tego warto znać kawałek historii tej części garderoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *