Największe sukcesy żużlowe polskich sportowców

Największe sukcesy żużlowe polskich sportowców

Mimo iż żużel w Polsce nie należy może do najbardziej popularnych sportów takich jak piłka nożna czy siatkówka to na przestrzeni lat zgromadził wokół siebie spore grono fanów. Mniejsza popularność nie znaczy jednak, że nasi rodzimi zawodnicy nie odnosili na przestrzeni lat spektakularnych sukcesów. Nic bardziej mylnego. Z tego też względu w tym artykule przybliżymy Państwu największe sukcesy żużlowe polskich sportowców na przestrzeni ostatnich lat.

wiadomości żużlowe
wiadomości żużlowe

Zacznijmy od mistrzostw świata w żużlu. Pierwsze miały miejsce już w 1932 roku. Pierwszy polak dostał się do finału tego konkursu w 1959 roku. Był to Mieczysław Połukard. Polski zawodnik zajął ostatecznie niestety dopiero dwunaste miejsce.

Na szczęście już dwa lata później bo w 1961 roku w drużynowym finale Mistrzostw Świata nasza rodzima ekipa wywalczyła złoto. W skład polskiej drużyny wchodzili wtedy Florian Kapał, Henryk Żyto, Marian Kaiser, Mieczysław Połukard i Stanisław Tkocz.

Natomiast na pierwszy medal naszych żużlowców przyszło nam czekać do roku 1966. Wtedy to w finale który został rozegrany w Goeteborgu zwycięzcą został Barry Briggs a nasz rodak Antoni Woryna zajął trzecie miejsce na podium.

Pierwsze złoto nasz rodak zdobył natomiast w 1973 roku kiedy to finały indywidualnego czempionatu zostały rozegrane w Chorzowie. W emocjonującym pojedynku tytuł mistrza wywalczył Jerzy Szczakiel. Co ciekawe zawodnikowi temu już nigdy nie udało się osiągnąć zbliżonego sukcesu czy też nawet wywalczyć tytułu mistrza polski. W annałach historii zapisze się on jednak jako pierwszy polak który został mistrzem świata.

Na kolejne tytuły musieliśmy czekać jednak aż do 2010 roku. Wtedy to Tomasz Gollob został najlepszym żużlowcem na świecie. Jak do tej pory jest on jedynym zawodnikiem który wywalczył ten tytuł w cyklu Grand Prix.

Również w tym samym roku polskiej reprezentacji udało się wywalczyć kolejny tytuł w drużynowym Pucharze Świata.

Jeżeli chcecie być na bieżąco z aktualnościami o polskich sportowcach żużlowych i ich sukcesach zarówno na światowej arenie jak i tej lokalnej to warto śledzić wiadomości żużlowe publikowane w przeznaczonych do tego celu serwisach.